Feel better – learn better

Kõik materjalid projekti kohta leiad siit

Nordplus Juniori viimane kohtumine Vastse-Kuustes, aprill 2018

VASTSE-KUUSTE KOOL OSALEB RAHVUSVAHELISES PROJEKTIS

Vastse-Kuuste kool võtab käesoleval õppeaastal osa rahvusvahelisest Nordplus Juniori projektist „Feel better-learn better“ mille teemaks on tervislikud eluviisid.

Esimesest kohtumisest Rootsis Motala linnas võtsid osa 9. klassi õpilased Kevin Siim, Markus Laan, Kaja Sasi, 7. klassist Mattias Erik Liba ja Täheli Hestia Sinivee, 6. klassist Piibe Pree ning õpetajad Siiri Hommik ja Jelena Fayzüllova.

Õpilaste muljed

    9-14 oktoober oli 6 õpilasel võimalus võtta osa projektist Norplus Junior, mis kujutab endast baltiriikide ja põhjamaade koolide omavahelist koostööd. Suur au oli esindada oma kooli ühena kuuest õpilasena Rootsis, Motalas.

     Kõigepealt tuli valmis teha aga lühifilm meie koolist teemaga „Feel better- learn better“. Selle valmistamiseks oli vaja kõikide koostööd kuid õpetaja Siiri juhtimisel sai film kiirelt valmis.

    Reisi teisel päeval tegime tutvust Fria Intermilia Skolan kooliga ja sealsete lahkete inimestega. Järgnevatel päevadel oli meil aga juba tihedam ajakava. Käisime mängimas kunstmuruga jalgpalliplatsil, õppisime bugit tantsima ja käisime batuudikeskuses. Viimasel õhtul toimus meil aga meeleolurohke tänuõhtusöök, kus tänati nii eestvedajaid ja õpetajaid, kui ka projektis osalenud õpilasi.

     Rootsi külastus lõppes aga kurva hüvastijätuga Rootsi sõpradega. Siis tuli aga alustada pikka, 16 tunni pikkust tagasisõitu, see oli raske ja väsitav, kuid saime hakkama.

Kaja Sasi, 9. klass

     Rootsi reis oli super mõnus kogemus. Soovitan kõigile inimestele, kellele selline võimalus pakutakse. Võtke vastu te ei kahetse seda! Rootsist leidsime me endale sõpru, kellega ma suhtlen veel siiani. Meil oli võimalus olla nende tundides. Nende tunnid on lihtsalt ülilahedad. Nende õpetajad olid muhedad ja lõbusad. Nad tegid palju nalju ja olid seltskondlikud. Minul ja mu klassivennal Markusel oli võimalus külastada ka Automuuseumi, kus nägime, millised autod vanasti välja nägid ning ka juba uuemaid masinaid. Meile tehti väike ringreis Motalas. Motala ja Rootsi loodus on imeilusad, just nagu Eestis.

     Sellelt reisilt saime palju uusi kogemusi. Näiteks, ole julge. Mine ja räägi inimestega juttu, ära karda, nad ei hammusta. Teiseks, inimene harjub kõigega. Sind pannakse täiesti võõrasse peresse. Alguses sa kardad, aga lõpus sa ei taha enam nende juurest lahkuda.

Ma loodan, et selliseid  reise tuleb veel, sest need on ülilahedad. Ja kindlasti ma lähen tagasi Motalasse, seal on mu teine perekond.

Kevin Siim, 9. klass

     Rootsi reis meeldis mulle väga. Tülikas oli ainult sõit Rootsi, kuid kohapeal oli tegevust palju. Saabumispäeva õhtul saime rongijaamas kokku kasuperedega ja meid jaotati peredesse laiali. Kui jõudsime ‘’koju’’ siis istusime kõik maha ja tutvusime kasuperega ning praktiseerisime inglise keelt. Koolis sain ma kokku teiste reisikaaslastega ning igaüks rääkis oma esimesest õhtust kasuperes.  Käisime Araabia tunnis, kus õppisime oma nime araabia keeles kirjutama, tikkisime, maalisime, küpsetasime muffineid ja küpsiseid, tegime katseid ja palju muud. Eelviimasel õhtul toimus Soome majas viimane suurem kokkusaamine kõikide teiste programmi osalistega, üritusel serveeriti meie küpsetatud hõrgutisi ja vaadati erinevate koolide eelnevalt valmis tehtud lühifilme teemal ‘’Feel better, learn better’’.

See reis andis mulle lennukogemuse, lähedased sõbrad nii kasuperest kui ka koolist ja üleüldiselt hea tunde.
Hoian uute sõpradega ühendust ja läheksin iga kell tagasi kui vaid saaksin.

Markus Laan, 9. klass

Nordplus Junior projektikohtumine Vastse-Kuuste Koolis

Käesoleval õppeaastal osales Vastse-Kuuste Kool Nordplus Junior projektis “Feel better- learn better.” Projekti eesmärgiks oli edendada tervislikke eluviise ja sportlikkust, kaasates selleks nii traditsioonilisi mänge kui moodsaid nutilahendusi; samuti õppida tundma Põhjamaade ja Balti riikide kultuure ja koolielu. Lisaks Vastse-Kuuste Koolile osales projektis veel 4 kooli - Ventspils 3.vidusskola Lätist, Eisiskes S. Rapolionio Gymnasium Leedust, Fria InterMiliaskolan Rootsist ning Tampereen Yliopiston Normaalikoulu Soomest

Varasemad projektikohtumised toimusid oktoobrikuus Rootsis, Motalas ning veebruaris Soomes, Tamperes.

15.-20. aprillil toimus projekti viimane kokkusaamine Vastse-Kuustes. Meile tuli külla 23 välisriikide õpilast (6.-9. klassidest) 8 õpetajat. Õpilased peatusid kohalikes peredes. Külalised saabusid Eestisse pühapäeva hilisõhtul ning viidi kohe võõrustavate perede juurde; nii et esimest projektipäeva alustati juba kohalike kombel.

Esmaspäeval osalesid külalised koolitundides ja said  kiirkursuse eesti keeles, kusjuures õpitud sõnu kasutati väga agaralt. Nutiseadet kasutades ja pargis jalutades joonistati Vastse-Kuuste Kooli sümbol - orav. Kunsti, kokanduse ning teaduse töötubades õpiti tegema liivatrükki, valmistati kooke ja tehti teaduslikke meetodeid kasutades ehteid.

Teisipäev algas teismeliste tervist kahjustavate mõjude aruteludega, mängiti rollimänge ning püüti leida toimivaid lahendusi, kuidas probleeme ennetada. Palju tähelepanu pöörati nutisõltuvusele, noored tõdesid, et nad veedavad liiga palju aega virtuaalmaailmas ning ühe lahedusena pakuti välja, et koolis võiks õppida seadmeid mõttekamalt kasutama. Taolise järelduse üle võis vaid rõõmu tunda, sest see oligi olnud üheks projekti eesmärgiks. Pärastlõunal külastati teaduskeskust AHAA ning tutvuti Tartu linnaga.

Kolmapäev oli pühendatud ohutusele ning Punase Risti ning Kaitseliidu Põlva maleva juhendamisel tehti läbi praktilisi harjutusi, näiteks elustamist ning õpiti matkatarkusi. Päev lõppes fotojahiga Vastse-Kuuste ümbruses, kus lavastati erinevaid projektitööga seotud olukordi ning jäädvustati need pildile.

Neljapäeval võisteldi erinevatel spordialadel. Xbox tantsimine oli loomulikult kõigi lemmik, kuid alla ei jäänud ka võrkpall, sumo, orienteerumine ega köievedu. Sporti tehti suure hasardiga ning kuigi võistlusmoment polnud kõige olulisem, peeti siiski punktiarvestust ning esimese koha said Leedu õpilased.

Õhtul toimus Vastse-Kuuste kultuurimajas pidulik vastuvõtt külalistele ning võõrustavatele perekondadele. Kõik projektis osalevad koolid astusid üles väikese etteastega ning esitasid projektitööd. Esines kooli mudilaskoor ning rahvatantsuringi “Vihista viisku” juht Katrin Peil õpetas traditsionilisi Eesti tantse. Olime külalistele ette valmistanud ka väikese üllatuse: küsitlenud algklasse osalevate riikide kohta ning pannud kokku lapsesuu formaadis lühifilmid. Mudilaste teadmised ja siirad naljad meeldisid kõigile väga.

Reedel tehti kokkuvõte projektitegevustest ning külalised osalesid Vastse-Kuuste Kooli sünnipäevale pühendatud kontserdil.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Nordplus Junior elavdas meile koolielu, õpiti palju uut oma lähiriikide kohta ning projekt täitis oma eesmärgi – edendas tervislikku elustiili ja tõstis õpimotivatsiooni.

Siiri Hommik

Vastse-Kuuste Kooli inglise keele õpetaja

Pilte saab vaadata siit:

Fotod: Indrek Illus